گرده گل چیست؟ خواص گرده گل

گرده گل چیست؟ با خواص شگفت انگیز این ماده آشنا بشید

به ذراتی که زنبورعسل هنگام بازدید گل به بدنش می چسبد گرده گل می گویند. این ذرات درواقع قسمت نری گل هستند که در گردافشانی با مادگی گیاه پیوند می خورند و در نهایت گل تبدیل به بذر یا میوه می شود. زنبورعسل تنها از شهد گلها مصرف نمی کند، شهد گل که طی فرآیندی به عسل تبدیل می شود تنها کالری روزانه زنبورعسل را تامین می کند. زنبورعسل برای اینکه بتواند مواد پروتیینی، ویتامین ها و سایر مواد اصلی مورد نیاز بدن خود را تامین کند گرده گل مصرف میکند. زنبورعسل تقریبا 3 میلیون مو بر روی بدنش دارد. بدن پوشیده از مو زنبورعسل این امکان را به او می دهد که حداکثر گرده ممکن در هر بازدید گل را جمع آوری کند. زنبورها در هنگام بازگشت به کندو این ذرات ریز را جمع آوری می کنند و به پاهای خود می چسبانند.

گرده گل چسبیده به پاهای زنبور

گرده گلهای مختلف هر کدام دارای رنگهای متفاوتی هستند. درصد مواد تشکیل دهنده هر گرده نیز کاملا منحصر بفرد است. بفرص مثال گرده گل یک گیاه می تواند 15 درصد پروتیین داشته باشد در حالی که گرده گیاهی دیگر شاید شامل 30 درصد پروتیین باشد. زنبورعسل در هر بازدید تنها یک نوع گل را بازدید می کند برای همین است که گرده های متصل شده هر بار دارای رنگی یکسان است.

خواص گرده گل

گرده گل بصورت تقریبی شامل 40 درصد کربوهیدرات 35 درصد پروتیین و 4 الی 10 درصد آب است. این درصدها بسته به هر گیاه متفاوت است و می تواند کم یا زیاد شود. گرده گل را می توانید به راحتی در برنامه غذایی خود قرار دهید و از خواص این ماده منحصر بفرد سودمند شوید. در زیر به چند مورد از خواص این ماده و نقش آن در سلامتی اشاره می کنیم:

  • به عنوان محرک اشتها، برای بهبود استقامت و عملکرد ورزشی، برای پیری زودرس، سندرم قبل از قاعدگی (PMS) ، تب یونجه (رینیت آلرژیک) ، زخم های دهان ، درد مفصل (روماتیسم) ، ادرار دردناک ، شرایط پروستات و بیماری پرتوی.

  • مشکلات خونریزی از جمله سرفه یا استفراغ خون، اسهال خونی، خون دماغ، خونریزی مغزی و مشکلات قاعدگی استفاده می شود.

  • گرده زنبورعسل همچنین برای مشکلات دستگاه گوارش از جمله یبوست، اسهال، ورم روده و کولیت استفاده می شود. برخی از افراد از گرده گل برای تقویت بدن، برای افزایش جریان ادرار و مسمومیت با الکل مصرف می کنند.

  •  از گرده زنبورعسل به صورت موضعی برای مراقبت از پوست در محصولات نرم کننده پوست و معالجه اگزما ، جوش ها و بثورات پوشک استفاده می شود.

گرده گل

مصرف گرده زنبور عسل با وارفارین (یک داروی ضد انعقاد خون) ممکن است منجر به افزایش احتمال کبودی یا خونریزی شود.

طریقه مصرف

اگر قبلاً هرگز گرده گل را مصرف نکرده اید ، مهم است که با مقدار کم و محافظه کارانه شروع کنید و به مرور به میزان مصرف روزانه خود برسید. اگر از دانه های گرده گل استفاده می کنید، در روز اول با 1 یا 2 دانه شروع کنید. آنها را زیر زبان بگذارید و بگذارید حل شوند یا به سادگی جویده شوند. اگر هیچ واکنشی مشاهده نکردید ، مقدار مصرفی خود را در روز دو برابر کنید. این کار را حداقل برای یک هفته ادامه دهید.
برای سلامتی عمومی، دوز توصیه شده فروشگاه اینترنتی من زنبورعسلم برای گرده گل 1 تا 2 قاشق چای خوری از دانه های خام در روز است. آنها را در آب، ماست و یا آبمیوه مخلوط کنید و مصرف کنید، یا اینکه آن را بجوید و از خواص شگفت انگیز این ماده بهره مند شوید.