گیاه گون

خواص عسل گون، ارمغان رشته کوه های زاگرس

گون چیست؟

قبل از اینکه به خواص عسل گون بپردازیم بهتر است نگاهی به خصوصیات گیاه گون بیاندازیم. گون گیاهی چند ساله است که بصورت بوته رشد می کند و ارتفاع آن به بیش از 50 سانتیمتر می رسد. این گیاه بصورت بذر تکثیر پیدا می کند و  از نظر علمی جزو خانواده باقلاییان است. معمولا ساقه های این گیاه به رنگ بنفش تیره است و برگ های آن بصورت موازی و متقابل بصورت برگچه به تعداد 11 الی 30 جفت در امتداد هر برگ قرار گرفته اند. گلهای گیاه گون برنگ ارغوانی و تقریبا در انتهای شاخه های گل دهنده می رویند. کتیرا از گیاه گون برداشت می شود. کتیرا در اصل ترشحات صمغی خشک شده حاصل از گیاه گون است.

گیاه گون
بوته گیاه گون

خواص عسل گون

عسل گون دارای ترکیبات آنتی اکسیدان است و از این جهت خاصیت ضد سرطانی و ضد التهابی دارد،این عسل همچنین دارای خواص ضد آلرژی است و در درمان سرما خوردگی نیز تاثیر زیادی دارد. علاوه بر این خواصی که گفته شد گون برای بهبود معده و کلیه نیز مفید است. مصرف عسل گون در افرادی که دارای کم خونی هستند کمک کرده و باعث خون سازی در این افراد می شود. افرادی که معمولا در زمستان و در روزهای سرد سال دچار گرفتگی صدا و خشونت صدا می شوند می توانند با مصرف مداوم این عسل در فصل های سرد سال این عارضه را از خود دور کنند. این گیاه در ایران در رشته کوه های زاگرس و در ارتفاع بالا رشد می کند.

در خرید عسل گون توجه داشته باشید که ملاک تشخیص اصل بودن را رنگ عسل قرار ندهید، چون عسل گون همچون سایر عسل های معمولی و فروشگاهی زرد رنگ است.

درمان بیماری های دستگاه گوارش و معده

عسل گون برای درمان ضخم معده، ورم معده و سایر دردهای معده مفید است. بدین منظور و برای درمان دردهای معده شبها قبل از خواب یک قاشق مرباخوری از این عسل را مصرف کنید و صبح ها نیز به همین صورت یک قاشق مرباخوری بصورت ناشتا مصرف کنید و تا یک ساعت بعد از آن از خوردن و آشامیدن را قطع کنید.

درمان دردهای مفصلی

عسل گون بدلیل دارا بودن اسید فرمیک در درمان درد مفاصل گزینه ای بسیار خوب است. به دو شیوه می توان از خواص این عسل در درمان درد مفاصل استفاده کرد. هم بصورت خوردن آن و هم اینکه مقداری از عسل را می توان بر روی مفصل بگذاریم و آن را بمالیم. این عسل در کاهش دردهای آرتروز نیز می تواند مفید باشد.

درمان سرما خوردگی و عفونت

برای مصرف عسل گون در پیشگیری و درمان سرما خوردگی و سرفه به این صورت عمل کنید که ابتدا دو الی سه قاشق از این عسل را در ظرفی بریزید و سپس به آن آب ولرم اضافه کنید و سپس آب یک عدد لیموی تازه را در آن بریزید و شربت بدست آمده را هم بزنید.این شربت علاوه بر اینکه دارای خاصیت ضد سرطانی است، خواص ضد عفونی زیادی هم دارد زیرا عسل علاوه بر اینکه خواص خود را حفظ کرده است دارای میزان زیادی هم ویتامین C بواسطه آبلیمو است.